Máltára készülsz és speciális diétád miatt neked sem mindegy, mit és hol eszel? Gluténmentes, cukormentes, laktózmentes, vagy más allergéntől mentes étkezést folytatsz, ami megkívánja, hogy utazásod alatt is nagy figyelmet fordíts étkezésedre? Ebben a bejegyzésben felsorakoztatom Neked a Máltával kapcsolatos tapasztalataim, amik között biztosan Te is találsz néhány hasznos infót és egy máltai egészséges nyaralás számodra is könnyebbé válik.
Ezekre kapsz választ máltai konyha és egészséges nyaralás bejegyzésemből
- Speciális diétával is fogyasztható máltai fogások?
- Diétabarát ételek, amiket a máltai boltok polcán találtam?
- Reform éttermek, amiket máltai tartózkodásom során felfedeztem?
Kíváncsi vagy a fentiekre Te is? Olvass tovább, hogy könnyen betekintést nyerj egy máltai diétabarát nyaralás pilléreibe.
Hiába is keresem, egyszerűen nehéz megtalálnom azokat a tradícionális máltai ételeket, melyek Görögországhoz, vagy Spanyolországhoz hasonlóan egész jól beilleszthetők lennének egyes diétákba.
A máltai konyha akárhogy is nézem elég sok tésztát – édeset, sósat – használ különféle variációban elkészítve, amit még a legnagyobb jóindulatommal sem szabad diétabarátnak nevezni.
Ennek ellenére, és, hogy a lentiekből be kell vallanom, egyet sem próbáltam ki, álljon itt most néhány fogás a máltai konyha alternatívái közül, amellyel egy egészséges nyaralás is kivitelezhető:
-
Nyúl ételek
Málta nemzeti ételével csaknem az összes étterem csalogat, ami pörköltként elkészítve, hacsak nem vagy vegetáriánus, tulajdonképpen könnyen beilleszthető egy diétába is. Nyílván a köretre érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni, és felkészülni, hogy a nyúl mellé a salátán kívül nem lesz egyszerű reform köretet rendelni. De azért próba szerencse, hátha találsz az étlapon valami neked valót.
-
Kapunata
Gondolj csak úgy rá, mint a máltai lecsóra, amiből szintén nem maradhatnak ki a legfinomabb máltai zöldségek. Kenyér nélkül ennél diétabarátabb nem is lehetne egy máltai fogás, ami egyben még vegetáriánus ételkülönlegesség is.
-
Máltai Ricotta
A tradícionális máltai ricottával összességében nincs semmi probléma. Ha nem vagy laktózérzékeny, vagy a tejre bármilyen formában allergiás, akkor a saját, diétádnak megfelelő alapanyagokkal, pl.: a saját kenyereddel megkóstolhatod a máltai túrót is.
-
ANtipasto
Bár főételként tartják számon, engem inkább egy előételre emlékeztet ez a máltai étel, ami nem áll másból, mint máltai kolbászból, padlizsánból, zöldségekből, na meg a kihagyhatatlan máltai olívabogyóból.
-
Tenger gyümölcsei
A minden mediterrán országban bevethető tenger gyümölcsei Máltán sem maradhat ki a főfogások közül. Nagy kár, hogy csak én nem tudok mélyebb barátságot kötni ezekkel az ételekkel. Málta esetében is az étlapok nagy része roskadozik a hal-, és egyéb tengeri herkentyű különlegességektől, amelyek a legtöbb diétába elég könnyen megállják a helyüket.
Lássuk, milyen diétabarát termékeket lelhetsz fel a máltai boltok polcain, amivel kivitelezhető egy egészséges nyaralás:
Jó hír azoknak, akik nyaralásaik alkalmával az egész konyhát elviszik otthonról, hogy Máltán erre szinte semmi szükség. Akár hiszed, akár nem, de itt még a lehető legkisebb boltban is a kezem ügyébe akadt egy-egy diétabarátnak mondható alapanyag. Szinte már meg is irigyeltem a máltai diétázókat, akiknek nem kell körbejárni a világot, hogy beszerezzék egészséges köreteiket, hiszen elég leugraniuk a sarki közértbe.
Félreértés ne essék, ha neked van egy jól bevált nyersanyagod, ami nélkül elképzelni sem tudod a mindennapokat, akkor ne felejtsd otthon, de készülj fel, hogy azért helyben is sok mindent be tudsz majd szerezni.
Növényi tejek:
Mandulatej, rizstej, szójatej, hogy csak párat említsek a kínált növényi tejek közül, melyekből számomra természetesen a cukrozatlan mandulatej volt a legszimpatikusabb. Árban az itthonihoz képest néhány száz forinttal többre kell készülnöd, de boldogítson a tudat, hogy nem kell a nyaralás alatt sem lemondanod ezekről az alternatívákról.
Köretek és félkész alapanyagok:
Bulgur, kuszkusz, quinoa…, milyen szerencse, hogy a máltaiak tudják, hogy a krumplin túl is van élet. A teljes kiőrlésű wrapok, tortillák pedig már igazán fejedelmi kínálatnak számítanak, és mindemellett még árban is a hazaihoz közelítenek.
Zabpehely és kenyérfélék:
Csak úgy, mint Magyarországon, Máltán is fellelhető a zabpehely, ami egy cukrozatlan mandulatejjel kész főnyeremény egy inzulinrezisztensnek, vagy cukorbetegnek. Ami pedig a kenyereket illeti, teljes kiőrlésű és gluténmentes változatba is belefutottam.
Tény, hogy nem minden máltai bolt árulja a fentebb felsoroltakat, de a szállásod körül biztos vagyok benne, hogy akadni fog egy-egy kisbolt, ahol be tudod szerezni az étkezésednek megfelelő hozzávalót.
Máltai egészséges nyaralás-diétabarát éttermek máltán
Nem minden utca sarkon, de Máltán is szerencsém volt belefutni egy-egy diétabarát étterembe, cukrászdába.
Az utazásomat egy jó nagy adag tervezés is megelőzte, így egyes helyeket az étteremkeresős tippjeim szerint találtam, és eleve tudatosan érkeztem hozzájuk. Ugyanakkor 5 napos utam során spontán is belebotlottam néhány reform étkezési lehetőséget nyújtó helybe, ami külön öröm volt számomra.
jöjjenek röviden az általam talált diétabarát, egészséges nyaralás kompatibilis máltai helyek és néhány szóban kínálatuk:
Pash & Jimmy
Szerencsés voltam, mert a Pash & Jimmy étterem egy utcára volt a szállásomtól, ezért itt sűrűn látott vendég lettem máltai tartózkodásom során. A teljes kiőrlésű tésztától kezdve a basmati rizses máltai paelláig, vagy akár egy teljes kiőrlésű reggeli croissantig egész nagy diétabarát választékkal várják az egészségüket megőrizni vágyó turistákat és helyieket.
Sok mindenre azonban érdemes figyelmet fordítani, ha náluk jársz. Többek között a süteményeik többsége juharsziruppal édesített, ami nem egy inzulinrezisztensnek, vagy cukorbetegnek való. Mindamellett az étlapon szereplő ételek egy része csak reggeli-, másik része csak ebéd-, harmad része csak vacsora időben kérhető.
Ami a személyzet kedvességét és segítőkészségét illeti, számomra nem volt kiemelkedő, bár talán ez általában jellemző a máltai vendéglátókra.
The Grassy Hopper
A fővárostól nem messze, Gzirában vár az elbűvölően fantasztikus The Grassy Hopper vegán étterem.
Minden tekintetben a kedvencem lett, habár csak egy alkalommal tudtam meglátogatni és akkor is csak egy mandultejes cappuccinot, meg egy csokis xilites tortaszeletet kóstoltam. Sajnos más édesség nem is volt, ami jó lett volna a diétámhoz, lévén, hogy a többi sütemény juhar sziruppal vagy agavé sziruppal készült. De legalább nem kaptam félretájékoztatást, sőt még a kézzel írt füzetüket is megmutatták, hogy pontosan mi, mit tartalmaz.
Nem csak az alkalmazottak, de maga a hely is szuper barátságos. Nem ismeretlen számukra a teljes kiőrlésű wrap, zsemle, vagy éppen hajdina fogalma és emellett gluténmentes kínálattal is felszerelkezve várnak.
Damiano’s Pizza & Pasta House
Szintén a szállásom közelében bukkantam rá a Damiano’s nagyon pici éttermére, ahol tulajdonképpen a tésztaételeken kívül más választákkal nem hívogatnak, de legalább abból felár ellenében kérhető teljes kiőrlésű, vagy gluténmentes változat is.
Az adag annyira nagy, hogy szerintem 3 személy is bőven jóllakik belőle, de te sem fogod bánni, mert szerencsére olyan finom, hogy szinte bűn letenni a villát, miközben fogyasztod. Ha kint ülsz le, vagy bent az emeleten az ablaknál, akkor igazán szerencsés vagy, mert panorámában kuksolhatod a tengert, de azért a képet egy kicsit bezavarja az étterem előtti utca, ahol amellett, hogy jönnek-mennek az autók, néha még egy kupac szemetet is bámulnod kell. Sebaj, valamit valamiért. Ráadásul velem nagyon kedvesek voltak, úgyhogy egy rossz szavam sem lehet erre a diétabarát helyre.
Dr. Juice
Ne lepődj meg, ha Dr. Juice-ból többet látsz Máltán, ugyanis legalább 5 helyen fellelhető, amiből a legnagyobb haszna talán annak van, ami a reptéren, az átvizsgálás előtti hallban vár. Bár a szuper egészséges hatás ránézésre megvan, azért nem minden arany, ami fénylik.
Sajnos a sütis pultban kínált finomságok első ránézésre is csalókának tűnnek, ezért inkább bele sem merültem, hogy a táblákon kiírt összetevőkön túl, vajon mit tartalmazhatnak még. Illetve a cappuccinohoz ajánlott mandulatej sem volt cukormentes, úgyhogy ezt is ki kellett lőnöm ebben a gyorsétterem láncban. De legalább salátákban elég széles választékot láttam, amik többségükben quinoával, árpával, lencsével, hajdina tésztával, vagy éppen kuszkusszal voltak felturbózva, így ezek például egy cukorbeteg diétában egész jól megállják helyüket.
Vanilla+ Geletaria
Egy kissé becsapós volt a Vanilla+ Geletaria Victoriában, Gozo központjában. A buszállomás melletti kis fagyizó táblái cukormentes, laktózmentes, gluténmentes, stb. táblákkal hívogatnak, majd a fagyipultot látva naivan azt gondolod, hogy mivel egyik fagyira sincs kiírva, milyen mentes, ezért valószínűleg 100 %-ig diétabarát az összes. De mekkorát tévedsz.
Mikor cukormentes fagyi után kérdeztem azt mondták csak egy fajta van, és azt is a konyháról adják ki, nem pedig a pultból. Mivel a fagyis srác kétség kívül nem állt a helyzet magaslatán, így a gluténmentes, laktózmentes, vegán kínálatba már bele sem merültem, viszont feltételezhetően ezeket is a konyhán dugdosták.
Ami a cukormentes fagyi édesítését illeti, valójában nem szabadott volna megennem, mert információim szerint a stevia mellett fruktózzal is édesítenek, így cukorbetegeknek és inzulinrezisztenseknek inkább kerülendő ez a fagyizó, ugyanakkor ha gluténmentes, laktózmentes, diétát folytatsz, vagy vegán vagy, akkor lehet, hogy pont itt fogod megtalálni a kedvenc fagyidat.
Pastaus
A Vallettában lévő Pastaus tésztaház házikészítésű tésztái között olyan alternatívák fedezhetők fel, mint a gluténmentes tészta, teljeskiőrlésű durum tészta, hajdina tészta, vagy éppen tojásmentes tészta.
Bár idő hiányában az éttermet nem volt lehetőségem kipróbálni, mind az értékelések, mind a helyszínen látott óriási pörgés azt bizonyította számomra, hogy egy igazán remek választás lehet ez a vendéglátóhely is.
Costa Coffee
A Costa itthon sem újdonság, legalábbis annak, aki rendszeresen látogat ilyen kávézókat. Mivel én kevésbé vagyok a franchise kávézók híve (Kivéve a Frei kávézót), ezért a kínálatukkal sem voltam igazán tisztában.
Máltán több helyen is van Costa, de talán a kevés diétabarát ételválaszték miatt, a reptérire van a legnagyobb szükség. Hazafelé jövet, az ellenőrző kapukon és Duty Freen túl, ez volt ugyanis az egyetlen hely, ahol inzulinrezisztenciámhoz is passzoló salátát, mégpedig egy barna rizses, lencsés, árpás, fetás salátát tudtam beszerezni, de ezen felül is volt még 1-2 diétabarát választék hűtőjükben.
SottoZero
A Sottozerot nagyon bánom, hogy kihagytam és így most tapasztalat alapján sem tudok beszámolni róla. A Bugibbában, Málta északi részén található fagyizóban a honlapjuk szerint gluténmentes, cukormentes, vegán, mogyorómentes, diétás, stb. fagylaltokat is kínálnak, mindemellett pedig óriási a választékuk.
A weboldalukon egy táblázat segítségével még azt is megtudod, pontosan melyik fagyi, melyik kategóriába esik bele, így elég könnyű dolgod van a választásnál.
Az édesítéssel kapcsolatban facebook oldalukon keresztül kértem tájékoztatást és legnagyobb örömömre gyors választ is kaptam, amiben az állt, hogy steviával édesítenek. Tehát hajrá cukormentes diétát folytatók. Irány tesztelni a máltai Sottozerot.
Bízom benne, hogy fenti soraimmal átfogó információt kaptál Málta diétabarát lehetőségeivel kapcsolatban és így neked is könnyebb lesz megtervezned egészséges utazásod.
Ha a jövőben is értesülni szeretnél hasonló utazással és diétával foglalkozó bejegyzéseimről ne felejtsd el követni Facebook oldalam.